Yeni RX2 serisi yüksek performanslı frekans inverterleri

RX2 yüksek performanslı frekans inverterleri, hem sabit mıknatıslı (PM) motorlarda, hem de endüksiyon motorlarında dolum kontrolü, presle çalışma ve gerginlik kontrolü gibi uygulamalar için tasarlandı.

A+ A-

Omron

Omron, sistem entegratörlerinin, makina imalatçılarının ve üreticilerin değişen taleplerini karşılayarak; verimlilik, kalite, güvenilirlik ve kolay özelleştirme olanakları sağlamalarına yardımcı olmak amacıyla yeni RX2 yüksek performanslı frekans inverterlerini piyasaya sürdü. Ürünler, hem sabit mıknatıslı (PM) motorlarda, hem de endüksiyon motorlarında dolum kontrolü, presle çalışma ve gerginlik kontrolü gibi uygulamalar için tasarlandı.
AB'deki büyük şirketler, enerji tüketimini azaltmanın yollarını bulmaya yönelik denetimler gerçekleştiriyor. Dolayısıyla, olası iyileştirmeler için üretim sürecindeki her bir komponenti ve adımı incelemeleri büyük önem taşıyor. Omron da, bu ihtiyaca yanıt verebilmek için enerji verimliliği hedeflerine ulaşma konusunda şirketlere ve kamu kurumlarına yardımcı olan yenilikçi otomasyon çözümleri sunuyor.
İnverterler, AC motorlarda dönüş hızını ve motorların hızlanma oranını ayarlamaya yönelik güç kaynağının frekansını uygulamanın gereksinimlerine bağlı olarak denetlemek için kullanılıyor. Bunun yanı sıra, işlemlerin mümkün olan en ekonomik yöntemle gerçekleştirilmesine de yardımcı olabiliyor.

Gelişmiş alt yapı ve kolay değişim
Yeni RX2 serisi, PM motor performansını en üst düzeye çıkarıp enerji tasarrufu sağlayan otomatik ayarlar sunuyor. Bir önceki seri olan RX'te normal hizmet (ND) ve ağır hizmet (HD) değerlerinin dâhil olduğu çift değer, bu seride üç değere yükseltildi. Bu da, çeşitli motor uygulamaları için tek bir inverter kullanma olanağı sağlayarak, ayak izini en aza indirip performansı en üst düzeye çıkarıyor.
RX2 serisinde, önceki RX modelinin montaj boyutları korunmuştur ve böylece, mevcut kontrol panosu ve montaj konumları kolayca değiştirilebilir. Bununla birlikte, mevcut CX-Drive yazılımı da kullanılabilir. Bu yazılım sayesinde, önceki model için kullanılan parametre ayarları ve programlar kolaylıkla dönüştürülüp yeni RX2 inverterlere aktarılabilir.
Avrupa EMC Direktifi (IEC61800-3 2. Çevre Kategorisi C3 ve UL Güç Dönüştürme Ekipmanları/UL61800-5-1) ile uyumlu olan dâhili gürültü filtresi sayesinde, kullanıcılar harici bir donanıma ihtiyaç duymaz; bu da ek masrafları ortadan kaldırır. Tamamen renkli yeni LCD arayüzü, kurulumu ve kullanımı kolaylaştırır. Parametre kopyalama fonksiyonu, kullanıcıların ayarları diğer RX2 inverterlerine hızla kopyalamasına olanak tanır. RX2 inverter ayrıca, CX-Drive destek yazılımını kullanmak üzere programlanmış basit ardışık kontrol işlemleri de gerçekleştirebilir.

Maliyet, emniyet ve bağlanabilirlik optimizasyonu
Hızlı denetim gerektiren vinç kontrolü, gerginlik kontrolü ve diğer büyük ölçekli süreçler PLC olmadan konfigüre edilebilir; bu da maliyetleri optimize eder. RX2 ayrıca, makina emniyet ihtiyaçlarınızı karşılamak için Güvenli Tork Kapatma (STO) özelliğini standart olarak kullanır. IEC 61800-5-2:2016 STO SIL3 ve ISO 13849-1:2015 Cat.4 PLe güvenlik standartları için onaylanmıştır. RX2 inverterleri, geliştirme ve üretim verimliliğini artırmak için NX ve NJ makina otomasyon kontrolörlerine bağlanabilir (EtherCAT ünitesi yakında kullanıma sunulacaktır).

Fuentes: “Yüksek performans sunuyor”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Omron Avrupa Sürücüler Ürün Pazarlama Müdürü Alberto Fuentes, "Yeni RX2 inverterlerimiz yüksek performans sunuyor. İnverterlerimizi sürekli geliştirerek, enerji verimliliği gibi pazar ihtiyaçlarına yanıt vermeyi hedefliyoruz. Üstelik RX2, önceki RX modeline kıyasla çok daha kolayca ve hızla kullanılabilen bir model olduğundan, mevcut müşterilerimiz yeni RX2 inverterlerine kolayca geçiş yapabiliyor” diye konuştu.