Sarıgözoğlu: “Özellikle yurt dışı yatırımda atağa kalkacağız”

Türkiye’deki dört tesisinde üretim yapan ve üçüncü kuşağın da firmada aktif olarak görev almaya başlamasıyla hedeflerini büyüten Sarıgözoğlu, yakın zamanda Almanya, Tataristan ve Cezayir’de tesis kurmayı planlıyor.

A+ A-

Ahmet USMAN/İZMİR

Türkiye’deki dört tesisi ile dünya otomotiv devleri için kalıp ve preslenmiş sac mâmuller üreten Sarıgözoğlu, ailenin üçüncü kuşağının da firmada aktif olarak görev almaya başlamasıyla hedeflerini büyüttü. Firma, yakın zamanda Almanya, Tataristan ve Cezayir’de tesis kurmayı hedefliyor.
Mercedes için Almanya’ya preslenmiş sac parça sevkiyatı yaptıklarını dile getiren Sarıgözoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu, “Mercedes için Almanya’da bir tesis kurup, oradan günlük teslimatlar yapma hazırlığı içindeyiz. Bunun fizibilitesi son hızla devam ediyor. Ayrıca, Almanya’da kalıp müşterilerimiz için lokal bir tesis kuracağız. İki ayrı tesis yerine tek çatı altında yapabilir miyiz, onu araştırıyoruz. Mevcut parçaları biz Türkiye’de üretip sevk ediyoruz. Fakat, Almanya’da daha yüksek adetlerdeki üretim için tedarikçi olmamız isteniyor. İmalatı oraya taşımak için robot, makina, bina ve insan kaynakları için hazırlıklarımız sürüyor. 2020 başından itibaren orada hem parça, hem de kalıpta seri üretime başlamayı planlıyoruz” dedi.

“Tataristan Cumhurbaşkanı’nı ağırladık”
Bursa fabrikalarında Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’u ağırladıklarını anlatan Sarıgözoğlu, şöyle konuştu: “Kamaz, kamyon üretmek için Mercedes ile Rusya’da ortaklık kurdu. Yakın zamanda orada da bir üretim tesisi kurmak için hazırlık içindeyiz. Hem müşterimizden, hem de Tataristan Cumhurbaşkanı ve yatırım destek ajansından en yüksek derecede davet aldık. Ön çalışmaları hızlı bir şekilde bitirdik ve yakın zamanda hayata geçirecğiz.”
Cezayir’deki bir firma ile niyet mektubu imzaladıklarını da vurgulayan Mustafa Sarıgözoğlu, “Ülkenin en büyük holdinglerinden olan bu kuruluş, otomotiv konusunda hem montaj, hem de yan sanayii hizmetleri veriyor. Afrika pazarı için Cezayir’de ortak yatırım planlıyoruz. Şimdiye kadar yurt dışında tesisimiz yokken, bir anda üç yeni tesisi gündemimize almamız finansman açısından çok imkânımızın olduğu şeklinde yorumlanmasın. Bu; pazarı çeşitlendirme, partnerlerden ve müşterilerden gelen davetlerin değerlendirilmesi, o pazara yönelik dinamik hareket etme, vizyoner davranıp pozisyon almak olarak değerlendirilmeli. Yatırımlar etap etap devreye girecek. Bunlar bizi en çok organizasyon anlamında zorlayacak; ama artık ailemizin üçüncü kuşağı da aktif şekilde işin içinde olduğundan bunları aşacağız. üç kuşaktır süren mücadelenin meyvelerini toplamaya başlıyoruz” dedi.

“Dört fabrikada üretim yapıyoruz”
Manisa’da iki, Bursa ve Aksaray’da birer olmak üzere dört fabrikada üretim yaptıklarının bilgisini veren Sarıgözoğlu, şunları anlattı: “Son iki yılda dört fabrikamızda da yatırım hamlesine giriştik. Hem kapasitemizi artırdık, hem de yeni iş birlikleri için alt yapımızı Endüstri 4.0’a hazırladık. Kalıpta en önemli müşterilerimiz Mercedes ve BMW. Yakın zamanda Türkiye otomotiv sektöründe önemli gelişmeler oldu. Volkswagen ile Ford, Ford Otosan’ın Gölcük’teki tesislerinde ortak minibüs üretecek. Bu aracın aynı zamanda Volkswagen markasıyla tüm dünyaya sevkedilmesi söz konusu. 2022’den itibaren devreye girecek olan yeni modelin tasarımı netleşti, tedarikçi seçimine başlandı. Biz de bu kapsamda devredeyiz. 20 yıldır Türkiye’nin yanı sıra, ABD, Brezilya, Rusya ve Almanya’daki Ford tesislerine her gün düzenli sevkiyat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Fas pazarındaki gücümüzü de artıracağız. Şu an bu ülkeye Dacia parçalarını gönderiyoruz. Bir ekibimiz başka firmalarla görüşmelerini sürdürüyor.”
Sadece Ford’un mevcut ya da gelecekteki projelerinin değil, aynı şekilde Tofaş, Renault ve Mercedes’in de tedarikçisi olduklarını hatırlatan Sarıgözoğlu, “Mercedes’in Türkiye’deki kamyon ve otobüs fabrikalarının metal preslenmiş parçalarını tedarik ediyoruz. Aynı model araçlar için buradan Almanya’daki fabrikaya montajda kullanılmak üzere ürün sevkiyatımız var. Kezâ, Rusya, Brezilya ve Hindistan’a da ihracat yapıyoruz. Geçen yıl yine Daimler çatısı altında üretilen Mitsubishi Fuso markalı hafif kamyonların da tedarikçisi olmayı başardık. Portekiz’deki bu fabrikanın gereksinimi olan şasi ve şasi traverslerini de sevkediyoruz.”