Özden: “ProManage ile fabrikalara geleceği getiriyoruz”

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ProManage, bugün dünya genelinde 300’den fazla fabrikada üretimi yönetiyor. 2 ayda yatırım maliyetini geri kazandıran ProManage, 2 ay sonunda yüzde 20’ye varan oranda verimlilik artışı sağlıyor.

A+ A-

Doruk firmasının Türk mühendisleri tarafından uluslararası standartlarda tasarlanmış bir akıllı üretim yönetim sistemi olan ProManage, fabrikalarda üretime ilişkin tüm operasyonların dijital araçlar ile yönetimini sağlıyor. Mottosu ‘Auto-improve your business’ (işletmenizi otomatik olarak geliştirin) olan sistem, işletmelerin kendilerini sürekli ve otomatik olarak geliştirebilmesine imkân tanıyor. Böylece; işletmelerin darboğazlarını, zayıf yönlerini, gelişime açık noktalarını sürekli olarak onlara gösteren ProManage, söz konusu açıkların iyileştirilmesi için işletmeyi uyarı mesajları ve farklı yollarla bilgilendiriyor.
Dijital üretim yönetimi alanında 21 yıllık tecrübeye sahip olan Doruk, Türkiye’nin yanı sıra ABD’nin Chicago kentinde yer alan ProManage Smart Manufacturing Solutions Corp. şirketi ile dünyanın dört bir yanında 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşüm süreçlerini yürütüyor.

“İlk marka tescili 2003’te alındı”
İlk marka tescili 2003 yılında alınan ProManage’ın dünya markası olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Doruk firmasının Teknolojiden Sorumlu Başkanı (CTO) Cengiz Özden, uluslararası dijitalleşme enstitüleriyle Ar-Ge iş birlikleri içinde global teknoloji gelişimine destek sunduklarını ifade etti.
Öğrenen ve kendini geliştiren yapay zeka destekli üretim yönetim sistemlerinin fabrikalara çağ atlatacağını vurgulayan Özden, ProManage’ın yapay zeka (AI-artificial ıntelligence) ve artırılmış gerçeklik (AR-augmented reality) teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi konumunda olduğunun altını çizdi. ProManage’ın yapay zeka çözümleri ile fabrikaların akıllı ve geleceği öngörür (predictive) hale geldiğini ifade eden Özden, şöyle konuştu: “Geleceği öngörmek işletmelere tam kontrol sağlıyor. Böylece; üretim, bakım ve kalite yönetiminde proaktifliğin önüne geçen, gelecek tahmini odaklı bir dönem başlıyor. Bu sayede; olası sorunlar oluşmadan önlenebiliyor, kayıplar azalıyor, iş verimi ve üretim miktarı artıyor, üretim hızlanıyor ve maliyet ciddi oranda düşüyor. Dünya genelinde ProManage’ı kullanan işletmeler, 2019’un ilk aylarından itibaren üretim operasyonları yönetiminde makina öğrenmesi ve yapay zeka yatırımlarını hayata geçirmeye başladılar ve yıl içinde bu yatırımlarının sonuçlarına erişecekler.”“Asıl değişim henüz gerçekleşmedi”
Artırılmış gerçeklik uygulamasının ortaya çıkışı ile dünyanın değişmeye başladığını; ancak asıl değişimin henüz gerçekleşmediğini belirten Cengiz Özden, “ProManage’ın artırılmış gerçeklik özelliği ile ekipmanların ötesini görmek ve geleceğin fabrikası olma yolunda büyük bir adım atmak mümkün. Bu yeni nesil teknoloji; işletmelere üretim hattındaki problemlerin kök nedenlerini görüntüleyip, verim kaybına neden olan unsurları hızlıca fark etme, ortadan kaldırma ya da iyileştirme imkânı tanıyor. İşletmeler bu sayede; KPI’larını görselleştirip gerçek zamanlı olarak görüntüleyebiliyor, makinaları online izleyebiliyor, raporları inceleyebiliyor. Kısacası; işletme ile ilgili ihtiyaç duyulan tüm bilgilere hızla ulaşıp önlem alabiliyorlar” şeklinde konuştu.

“Dönüşüm süreci 4 ilâ 8 hafta sürüyor”
İşletmelerde üretim planlamadan sevkiyata kadar tüm operasyonların dijital olarak yönetilmesini sağlayan ProManage ile fabrikaların dijital dönüşümünün sadece 4 ilâ 8 hafta sürdüğünü ifade eden Özden, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Sanayiciler, ProManage’ı kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ay sonra bu sistem için yaptıkları yatırımı geri alabiliyorlar. 2 ay sonunda minimum yüzde 10 olmakla birlikte genellikle yüzde 20 verimlilik artışı sağlanıyor. Yıl olarak düşünüldüğünde ise örneğin; ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk yatırım 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf etmiş oluyor. Özetle; ProManage’ı kullanan firmalar üretimlerini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltarak maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebiliyor. ProManage ile Türk sanayiciler Endüstri 4.0 evresinde dünya firmaları ile rekabet edebiliyorlar.”“Dijital dönüşüm mentorluğu hizmeti sunuyoruz”
Yüksek teknoloji firması Doruk’un dünya çapında sanayicilere dijital dönüşümdeki mevcut durumlarının ölçüldüğü ve gelişim yol haritalarının hazırlanıp dönüşüm yolculuklarının planlandığı bir dijital dönüşüm mentorluğu hizmeti sunduğunu belirten Özden, “Sanayide dijitalleşmenin henüz hiç konuşulmadığı yıllarda, Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilen dijital üretim yönetim sistemi ProManage, bugün dünya genelinde 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunda kullanılıyor. ProManage, işletmelere öncelikle nasıl bir maliyetle çalıştıklarını ve nasıl bir yatırımı realize ettiklerini gösteriyor. Daha sonra ise, hangi yöntemlerle neler yapılması gerektiğini ortaya koyarak, sanayicilerin maliyeti düşük ve katma değeri yüksek ürünler üretmelerini sağlıyor. Ayrıca, sanayicilere üretim süreçlerini dijital ortamda el değmeden gerçek ve şeffaf bilgilerle yönlendiren bir yönetim yazılımı sunuyor.”
Mükemmel şirketlerin mükemmelliğe değil daimi gelişime inandıklarını, en mükemmel operasyonda bile her zaman gelişime açık bir yön bulunduğunu söyleyen Cengiz Özden, “ProManage’ın; ProGuard, ProData, ProTrace, ProManage Mobil, ProManage Web, ProManage AI, ProManage AR gibi sürekli gelişen ve yenileri eklenen uygulamaları ile Endüstri 4.0’ın her türlü ihtiyacına yüzde 100 yerli üretimle cevap vermeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.