MAKTEK İzmir, 60’tan fazla ülkeden ziyaretçiyi ağırlayacak

9-12 Ekim tarihleri arasında kapılarını açacak olan MAKTEK İzmir 2019 Fuarı, 43 bin metrekarelik kapalı alanda, 60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın ziyaretçi ile yurt içi ve yurt dışından katılımcılara ev sahipliği yapacak.

A+ A-

Günümüz iş dünyası yeni nesil teknolojiye odaklanmış durumda. Teknolojinin nimetlerini arkasına alarak ürünler geliştiren markalar, değişen müşteri beklentilerini ön planda tutuyor. Özellikle günümüz sanayisinin odaklandığı otomotiv, savunma, havacılık ve beyaz eşya sektörlerindeki gelişmeler, takım tezgahları sektörünü de önemli ölçüde etkiliyor. Bu kapsamda, inovasyon hârikası ve heyecan verici ürünler, 9-12 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek MAKTEK İzmir Fuarı’nda sergilenecek.
MAKTEK İzmir’in, 500 milyon dolarlık iş hacmi hedefiyle sektörde kaldıraç görevi gördüğünü dile getiren fuar yetkilileri, “Etkinlik, 43 bin metrekarelik kapalı alanda, 60’ın üzerinde ülkeden 35 bini aşkın ziyaretçi ile yurt içi ve yurt dışından katılımcılara ev sahipliği yapacak. Birbirinden iddialı Ar-Ge destekli inovasyonel ürünleri sektör temsilcileriyle buluşturmaya hazırlanan fuar, takım tezgahları sektörünün dünyaya yayılan inovasyon kapısı olmasıyla büyük ilgi görmeye hazırlanıyor” dediler.

“Yenilikçi çözümler sunuyor”
Fuarda sergilenecek ürünler hakkında açıklamalarda bulunan yetkililer, şunları söylediler: “Bilginoğlu Endüstri’nin zorlu ortamlara karşı yüksek dirençli ve az yer kaplayan yeni nesil Mitutoyo Mistar 555, kullanıcısına üretim ortamında ölçüm görevleri için yenilikçi çözümler sunuyor. Üretim sürecinde 3D ölçümlerin incelenmesi sırasında tezgahların ayarlamaları için reaksiyon süresini en aza indiren ürün; otomatik ölçümü, esneklik, güvenilirlik ve kolay kullanım ile kullanıcısının işini kolaylaştırıyor. Dirinler ve Pilz iş birliği ile geliştirilen dirinSmart 4.0 kodlu cihazla ise, presler için tümleşik güvenlik kontrolü sağlanabiliyor. Entegre bulut iletişim teknolojisi sayesinde; makina verimliliği, arıza ve durma zamanları, sensör verilerinin analizleri anlık olarak takip edilebiliyor. İmalat teknolojilerinde yüksek esneklik sağlayan Laseral markasının yeni ürünü Roblas, farklı özellikleriyle malzemeler üzerinde robot kontrollü profesyonel bir işlem olanağı sunuyor. Roblas, teknolojisinde bu son derece özelleştirilmiş işlevselliği elde etmek için kolay şekilde değiştirilebilecek çoklu işlem kafaları ve fiber lazer kaynaklarını kullanıyor. Her bir işleme kafası için ayrı geliştirilmiş kompakt ve kolay sökülüp takılabilen adaptörler, tek bir robot sistemi ile farklı lazerlerin aynı işletmede fazla ayar gerektirmeden kullanılabilmesine imkân tanıyor.”

“Çok düşük servis ve işletim maliyetine sahip”
Dappermark XL lazer markalama sisteminin ise, her türlü metal ve metal alaşımının ve endüstride kullanılan çoğu plastiğin markalanması için tasarlanmasıyla ön plana çıktığını kaydeden yetkililer, “Fiber lazer teknolojisi sayesinde, çok düşük servis ve işletim maliyetleriyle yeni nesil teknoloji, her türlü markalama uygulaması için doğru bir seçim olma avantajına sahip. Tüm markalama sistemlerinde işlem alanının boyutu odaklama merceği (F-teta) tarafından belirleniyor. Ses3000’in Coord3 TouchDMIS/CMM makinası ve yeni nesil dokunmatik 3 boyutlu ölçme ve raporlama yazılımı MAKTEK İzmir’de sergilenecek inovatif ürünler arasında yerini alacak. CMM makinası ve entegre çalışan yazılım aracılığı ile uzman CMM kullanıcılarının yanı sıra, yeni kullanıcılar için de maksimum verimliliği sağlayacak şekilde geliştirmeler yapıyor. CAD programları entegrasyonu ile CAD datası da oluşturulabiliyor. Tugayhan Fiber Lazer ise, boru ve profil kesimi için geliştirmiş olduğu minimum fire oranına sahip PipeCutter modelini 10 saniye tabla değişim süresi ve 2G ivmelenmeye sahip 4 kw'lık TGHPro modelini, çok hassas kesimler için geliştirdiği 1000x1000 mm işleme alanlı TGH1010 modelini sergileyecek” diye konuştular.
Etkinliğin, 9-12 Ekim tarihleri arasında Fuarizmir’de ziyaretçilerini ağırlayacağını hatırlatan yetkililer, şöyle konuştular: “MAKTEK İzmir Fuar’ında; CNC ve universal talaşlı imalat makinaları, sac işleme makinaları, kesici takımlar, takım tutucular, CAD/CAM, PLM yazılımları, ölçü aletleri, kalite kontrol cihaz ve ekipmanları, kaynak ve kesme ekipmanları, kaynak makinaları, yedek parça, ısıl işlem donanımları, taşıma sistemleri, yağlama ve soğutma sistemleri görücüye çıkacak.”
MAKTEK İzmir’de, savunma sanayiinde faaliyet gösteren başlıca kurumlarla, ikili iş görüşme salonunda özel iş görüşmelerinin gerçekleştirileceğini ifade eden yetkililer, “Bu bağlamda, ilgili kuruluşların karar verici bölümlerinden yetkililerinin Fuarizmir’de ağırlanması hedeflenmektedir” dediler.

Ersözlü: “Etkin çalışmalar gerçekleştirdik”
Fuar hakkında açıklamalarda bulunan Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise, şunları anlattı: “Moskova, Sofya, Tahran, Tiflis, Üsküp, Ürdün ve Kahire'de var olan Tüyap yurt dışı ofislerinin yoğun tanıtım çalışmalarına ek olarak, 30’un üzerinde ülkede sahip olduğumuz temsilcilik ağımızla, yurt içinde yayılmış 17 yurt içi ofisimizin yürüttüğü faaliyetler sonucu etkili tanıtım ve pazarlama çalışmalarımızla MAKTEK İzmir 2019’a hazırlanıyoruz.”
Tüm pazarlama çalışmalarına ek olarak, MAKTEK Avrasya fuarlarında gerçekleştirilen ‘MAKTEK VIP Müşteri Ağırlama Programı’nı da İzmir’de ilk kez gerçekleştireceklerini vurgulayan Ersözlü, “Bui program çerçevesinde, katılımcıların paylaştığı önemli müşterileri için fuar alanında VIP imkânlar sunacağız” diyerek sözlerini noktaladı.