Kıbrıslı: “GT2000 serisi ile daha iyi üretim kontrolü sağlıyoruz”

Fabrikalara hızlı entegrasyon, üretkenlik ve esneklik kazandıran Mitsubishi Electric, cihaz ve hat durumunun operatör tarafından kontrolü ve izlenmesini optimize etmek için tasarlanan GT2000 serisi ile şeffaflığı ve verimliliği artırıyor.

A+ A-

Fabrika otomasyon sektörünün öncü markalarından biri olan Mitsubishi Electric, geniş çeşitliliğe sahip ürün grubu sayesinde çok farklı üretim alanlarında ihtiyaçlara uygun hizmet sunuyor.
Cihazın ve hat durumunun operatör tarafından kontrolünü ve izlenmesini optimize etmek için tasarlanan GT2000 serisi hakkında bilgi veren Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi Departman Müdürü Cem Kıbrıslı, grafik operatör panellerindeki son seviye olan GT2000 serisinin üretimdeki şeffaflık ve verimlilik artışına katkıda bulunduğunu belirtti. Kıbrıslı, “Serinin sahip olduğu yüksek seviye CPU, genişletilmiş bellek, çoklu dokunma özelliği, el hareketleri kontrolü, Ethernet dâhil kapsamlı haberleşme fonksiyonları, iki kat hızlı izleme ve başlatma özellikleri ile daha iyi üretim kontrolüne olanak sağlıyor” dedi.
Söz konusu seri ile HMI’lar için çıtayı daha yukarı taşıdıklarını ifade eden Kıbrıslı, GT2000 serisinin diğer endüstriyel otomasyon cihazlarına sorunsuz bir şekilde bağlandığını bildirdi. Serinin büyük ölçüde artırılmış bir performansa ve gelişmiş fonksiyonlara sahip olduğunu da vurgulayan Kıbrıslı, şöyle konuştu: “Sezgisel tablete benzer şekilde çalışan ve yüksek grafik kalitesine sahip olan GT2000 serisinin, geniş çeşitlilikteki uygulama ihtiyaçlarına cevap vermek için bir dizi model ve boyut seçeneği bulunuyor.”

“Diğer Mitsubishi Electric ürünleriyle entegre olabiliyor”
Sundukları HMI’larının en güçlü özelliğinin; inverter, servo, PLC ve robot gibi diğer Mitsubishi Electric ürünleriyle entegre olması ve ek fonksiyonların kullanılabilir hale gelmesi olduğunu belirten Cem Kıbrıslı, “Geliştirilmiş işlevselliğe sahip olan GT2000 serisi HMI’lar; arıza süresini kısaltmak, basit hatalar sonrasında hızlı bir şekilde düzeltmek, artan kullanılabilirlik ve üretim verimliliğini yükseltmek için yardımcı olacak ek özellikler sağlıyor. Böylece, HMI’ların mevcut yeteneklerini, izleme ve görselleştirmenin ötesinde genişlettik. Basitçe veri görüntülemekten fazlasını gerçekleştiren bu gelişmiş HMI’lar, otomasyon sürecine ilişkin gerçek bir bakış açısı sunuyor ve toplam ekipman verimini aşağı çeken tipik üretim sorunlarını çözecek bir platform sağlıyor. Kapsamlı ürün sınıfı 3,8 inçten 15 inçe kadar dört temel aralıkta ekran boyutu sunuyor. Bu boyutlar; en üst düzeyde performans ve işlevsellik talep eden yüksek seviye uygulamalar için GT27, yüksek performanslı orta sınıf için GT25, artık yeni kriter oluşturan performans standartlarından yararlanabilen maliyet duyarlı uygulamalar için GT23 ve giriş seviyesi bir model olan GT21 olarak sıralanıyor. Ek olarak; yazılım HMI sürümü GT Soft GT2000, serinin tüm özelliklerini bir PC ya da panel bilgisayar üzerinden gerçekleştirebiliyor” diye konuştu.

“Sorunsuz bağlantı sunuyor”
GT2000 serisinin; PLC’ler, değişken hızlı sürücüler, servo sürücüler ve robotlar gibi Mitsubishi Electric otomasyon cihazlarına sorunsuz bağlantı sunduğunu ve otomasyon sistemi kurulumlarını basitleştirdiğini söyleyen Kıbrıslı, şunları aktardı: “Dâhili Ethernet haberleşmesi, kullanıcıların GT2000’i uzaktan bir PC ve hatta bir tablet veya taşınabilir terminal üzerinden çalıştırabilmesi anlamına geliyor. MES arabirim seçeneği, ağ geçidi PC’leri veya karmaşık programlama ihtiyacını ortadan kaldırarak; GT2000’in, PLC’ler ve diğer otomasyon cihazlarından toplanan verileri doğrudan üst düzey sistem veri tabanlarına iletmesine olanak sağlıyor. GT2000, kullanıcıların HMI aracılığıyla PC’den herhangi bir desteklenen bağlı otomasyon ürününe kolaylıkla bağlanmasına olanak sağlayan Transparent FA fonksiyonunu da sunuyor.”

“Kolay parametre ayarı sunuyor”
Mitsubishi Electric’in inverter sistemiyle entegre olan GT2000’in, bu sayede kullanıcılara kolay parametre ayarı, ekran tasarımı dışında bakım ve kestirimci bakım kapsamında ekstra fonsiyonellikler sunduğunu belirten Kıbrıslı, “GT Drive ile inverter durumunu, çıkış değerlerini veya farklı değerleri pano kapağını açmadan veya inveterı kullanmadan GT üzerinde gözlemleyip, gerekli operasyon komutlarını göndermek mümkün. Inverter içerisinde parçaların ömrünün gözlemlenebileceği bir ekran sunan GT2000 sayesinde kullanıcı, inverter arıza vermeden önce gerekli parçanın değişimini sağlayarak kestirimci bakım yapabiliyor. Ek olarak; invertör parametreleri ve üzerindeki program, GT2000’e herhangi bir zaman periyodu veya tetikleyici cihaz aracılığıyla otomatik yedeklenebiliyor. Böylece, herhangi bir cihaz değişimi gerektiğinde tekrar kurulum veya ayar yapmadan, saniyeler içerisinde sistem tekrar ayağa kaldırılarak; zaman, emek ve maliyet anlamında ciddi bir tasarruf sağlanıyor” dedi.

“Servo ağ konfigürasyonuna kolaylıkla erişiliyor”
GT2000 serisi HMI’lar’ın, MELServo-J4 çözümü ile işlevselliği artırarak kullanıcı için ekstra katma değer olanağı sunan özellikler sağladığını ifade eden Cem Kıbrıslı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ekranlar, çok çeşitli parametreleri görüntülemek ve ayarlamak için kullanılabiliyor. One-Touch Tuning ayar fonksiyonu ile tek dokunuşta tüm servo kazanç değerleri, rezonans filtresi gibi filtrelerin verimli bir şekilde otomatik olarak ayarlanması sağlanıyor. GT2000, sistemdeki servo ağ konfigürasyonunun bir şemasını otomatik olarak oluşturuyor ve kullanıcının belirleyeceği bir fonksiyon tuşu üzerinden servo ağ konfigürasyonuna kolaylıkla erişiliyor. Bu tarz bir sistem ile sadece ürün özelinde değil, makina veya sistem özelinde de bazı fonksiyonellikler sağlamak mümkün. Örneğin; GT2000 ile kişisel bilgisayara ihtiyaç duymadan makina bozunum etkileri tahmin edilebilir ve önleyici bakım konusunda geliştirme sağlanabilir.”
GT2000 serisinde bulunan yeni yüksek hızlı işlemcilerin günlük, komut dosyası, alarm veya cihaz veri iletimi gibi yüksek yüklü faaliyetler sırasında bile duyarlı HMI operasyonları sunduğunu söyleyen Kıbrıslı, izleme hızı ve önyükleme süresinin bir önceki GT1000 modelinden iki kat daha hızlı olduğunu ifade etti.

“Dört kat daha fazla belleğe sahip”
Yerine geçtikleri modellere göre dört kat daha fazla belleğe sahip olan GT2000 HMI’ların, veri kapasitesiyle ilgili herhangi bir sorun yaşamadan esnek ekran tasarımı sağladıklarını kaydeden Kıbrıslı, ürün veri sıkıştırma teknolojisine ek olarak, standart SD kart kullanımı ile 128 MB’a kadar artan bellek alanıyla bunu gerçekleştirdiklerini belirtti.
GT2000 serisi HMI’ların çoklu dokunma özelliği ve el hareketleri kontrolü sayesinde, elde eldiven varken bile tablet gibi kolay kullanılabilirlik sunduğunu belirten Kıbrıslı, şöyle devam etti: “Ekran hareketleri ile daha iyi görselleştirme sağlanabiliyor ve küçük anahtarların kolay kullanımı için kullanıcılar ekranı kolayca büyütebiliyor. Büyütme sonrasında kullanıcılar ekran boyunca kaydırma yapabiliyor. Nesne hareketleri ise, tarihsel veri listeleri, alarm ekranları, trend grafikleri ve belgeler de dahil olmak üzere belirli nesnelerin büyütülmesine ve hızlı kaydırılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca GT2000 ekranları, ‘kilit devre dışı bırakma’ ve ‘etkinleştirme’ gibi önemli operasyonlarda iki anahtarın aynı anda çalıştırılması için iki noktadan dokunmaya olanak sağlıyor. Bu özellik dış panel donanımı ihtiyacını ortadan kaldırıyor.”

“Geniş yelpazeli görüntü formatına sahip”
GT2000 HMI’larda yer alan 65.536 renk ve PNG dâhil geniş yelpazeli görüntü formatı ile ekranların büyütüldüğünde veya küçültüldüğünde bile net ve temiz olduğunu ifade eden Kıbrıslı, HMI’lar’ın aynı zamanda farklı boyutlardaki anahtar yazı tiplerinden bir kütüphaneyi desteklediklerini de anlattı.
Tüm GT2000 HMI’ların Ethernet, RS232 ve RS422/485 haberleşmesi sunduğu söyleyen Kıbrıslı, “HMI’larda bulunan SD kart ile ön ve arka USB port gelişmiş haberleşmede esneklik sağlıyor. Seçenekler arasında PC’ler ve tabletler ile haberleşmesi için kullanıcıların ekran verilerini indirmelerini ve saydam FA fonksiyonunu kullanmalarını sağlayan kablosuz bir LAN arabirimi de bulunuyor” şeklinde konuştu.

“GT Works3 yazılımıyla tam olarak uyumlu”
Yeni GT2000 ekranlarının, ekran oluşturma sürecindeki adımların sayısını büyük ölçüde azaltmak için şablonlar ve örnek projeler kullanma yeteneği gibi özellikler içeren GT Works3 yazılımıyla tam olarak uyumlu olduğuna dikkat çeken Kıbrıslı, “GT Works3 aynı zamanda, yaygın fonksiyonlar, nesneler ve şekiller içeren tam bir paket sunuyor. Ek olarak; yardım özellikleri arasında ‘cihaz giriş yardımı’ fonksiyonu ve GTWorks3 kılavuzları için bir arama sihirbazı bulunuyor” diye konuştu.
Geriye doğru uyumluluğu mümkün kılan GT2000 HMI’ların günümüzdeki izleme ve görüntüleme gereksinimleri için gelişmiş bir çözüm sağladığını bildiren Cem Kıbrıslı, sözlerini şöyle noktaladı: “GT2000 modeli, GT1000 modeline göre önemli geliştirmeler sunarak, mevcut projelerin kolayca yeni HMI’lara taşınabilmesini sağlıyor; panel boyutları ise aynı kalıyor.”