İSO, Mahir Eller Projesi’ni Dudullu OSB’de işverenlere anlattı

Türkiye’de nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılmasını amacıyla TOBB, TEPAV ve İstanbul’da İSO iş birliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi, Dudullu OSB’de düzenlenen farkındalık toplantısında işverenlere tanıtıldı.

A+ A-

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında ve İstanbul ilinde İstanbul Sanayi Odası (İSO) iş birliğinde yürütülen Mahir Eller Projesi kapsamında, nitelikli çalışan ve verimli üretim elde etmek amacıyla OSB’lerde ve sanayi bölgelerinde farkındalık toplantıları sürdürülüyor. Projenin, mesleki yeterlilik ve belgelendirme konusunda İstanbul’daki en son farkındalık toplantısı, İstanbul Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlendi.
Bugüne kadar 81 ilin 78’inde 50 bine yakın adaya sınav ve belgelendirme hizmeti veren TOBB MEYBEM AŞ. (Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri), İstanbul Dudullu OSB’de gerçekleştirilen farkındalık toplantısında, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun (MYK) sınav ve belgelendirme süreçleri hakkında bilgi verdi. Toplantıya katılan ve Dudullu OSB’de faaliyet gösteren işverenler; MYK mevzuatı, sınav planlamasına geçilmeden önce yapılması gerekenler, sınav prosedürü ve adayların başvuru süreçleri gibi konularda bilgi edindi.
Mahir Eller Projesi ile yurt çapında mesleki yeterliliği ve birikimi olan, bunu kanıtlayarak daha iyi çalışma koşulları arayan kişilere ulaşılması hedefleniyor. ‘Mesleğini belgele, farkını koy ortaya’ sloganıyla yürütülen proje ile 15 bin kişinin mesleki yetkinlik belgesi almaya hak kazanması, belgelendirilmiş 3 bin kişinin ise istihdam edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında; İstanbul başta olmak üzere 12 ilde gerçekleştirilen mesleki belgelendirme konusundaki farkındalık toplantıları serisi ve belgelendirmeye yönelik çalışmalarla da, nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırmasına, iş kazalarının önüne geçilmesine ve tüketiciye sunulan ürün ve hizmetin kalitesinin artırılmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Dolgan: “Büyük bir önem taşıyor”
Toplantının açılışında bir konuşma yapan İSO Genel Sekreteri Yardımcısı Mehmet Dolgan, özel sektörün ihtiyaçlarının yeniden belirlendiği mevcut ortamda, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikli çalışan açığını giderici çalışmaların büyük bir önem taşıdığını belirtti. İSO olarak, sanayicilerin aradıkları nitelikli elemanların yetişmesine katkı sağlamak adına yürütülen çalışmalarına Mahir Eller Projesi ile devam ettiklerini vurgulayan Dolgan, “Mesleki yeterlilik sistemi gerek çalışanların, gerekse işverenlerin işgücü piyasasından beklentilerini karşılamaya hizmet ediyor. Sistem aracılığıyla, işgücü piyasalarının yeniden şekillenen ihtiyaçlarına uygun meslekler belirleniyor. Bu mesleklerde çalışan ya da çalışmak isteyen kişilerin sahip olması gereken standart bilgi ve beceri düzeyleri tespit ve tescil ediliyor” diye konuştu.

Kovancı: “İlk sınav haziran ayında yapıldı”
İSO bünyesinde faaliyetlerini yürüten İstanbul Mahir Eller Ekibi Temsilcisi Sinem Kovancı da, proje kapsamındaki ilk mesleki belgelendirme sınavının Haziran 2019’da 70 kişilik bir katılımla ulaşım sektöründe kent içi raylı sistemler tren sürücüsü alanında yapıldığını söyledi. Gelecekte yetkinlik haritası çıkarılan kişilerin de sınavlara yönlendirileceğini ifade eden Kovancı, İstanbul’da öne çıkan sanayi sektörlerinin deri, ayakkabı, tekstil, inşaat, makina imalat ve otomotiv olduğunu aktardı.

Baban: “117 meslekte MYK belgesi zorunlu”117 meslekte MYK belgesinin zorunlu olduğunu vurgulayan MEYBEM Genel Müdürü Ahmet Saygın Baban ise, şunları aktardı: “Toplantılara katılan işverenlerimizi, çalışanının ve üretim kalitesinin niteliğine değer veren, iş güvenliğine duyarlı iş dünyası temsilcileri olarak belgelendirme sürecine teşvik ediyoruz. ‘5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’ gereğince, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde MYK belgesi olmayan kişiler çalıştırılmamalıdır. Bu belgeye sahip olmayan kişilerin çalıştırıldığının tespit edilmesi halinde, iş müfettişleri tarafından cezai işlem uygulanacaktır. Bununla birlikte, sınavlarda başarılı olan adayların sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonu’ndan geri ödeniyor. Ayrıca, MYK mesleki yeterlilik belgeli çalışan istihdam eden işverenlerimiz, 54 aya kadar işveren sigorta primi teşvikinden yararlanabiliyor. Bu bakımdan, TOBB MEYBEM başta olmak üzere MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları vasıtasıyla özellikle bu iş kollarında faaliyet gösteren firmaların, çalışanlarına MYK mesleki yeterlilik belgesi alması önem arz ediyor.”