Aydoğdu: “Gençleri Endüstri 4.0’a hazırlıyoruz”

Türk sanayisinin dijital olgunluk seviyesinin Endüstri 2.0-3.0 arasında olduğunu söyleyen Hakan Aydoğdu, robot kullanmasının yanı sıra üretebilen gençlere de ihtiyaç duyulduğunu, bunun da ancak doğru eğitimle mümkün olabileceğini kaydetti.

A+ A-

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, 30 milyar dolarlık ithalatın önüne geçmek, ayrıca yüksek teknoloji üretim ve kullanım kabiliyetini artırmak için ‘Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’nı uygulamaya soktu.
Söz konusu hedeflerin gerçekleşmesinde Türkiye’nin Endüstri 4.0 kabiliyetinin çok önemli olduğunu söyleyen Tezmaksan Akademi Başkanı Hakan Aydoğdu, şöyle konuştu: “Bu noktada ülke olarak almamız gereken daha çok yol bulunuyor. Türkiye sanayisi olarak hem rekabet gücümüzü artırmak, hem de pazardaki yerimizi kaybetmemek için çalışma şekillerimizi değiştirmek zorundayız. Çeşitli ülkeler için yapılmış Endüstri 4.0’a hazır olma endeksine bakıldığında, Türkiye tereddüt edenler arasında yer alıyor. Türk sanayisinin dijital olgunluk seviyesi Endüstri 2.0-3.0 arasında; bu treni de yakalamamız gerekiyor.”

“En önemli sorun nitelikli eleman eksikliği”
Türkiye’deki tüm sektörlerin en önemli sorununun nitelikli eleman eksikliği olduğunu ifade eden Aydoğdu, sanayide yeni nesil makinaları çalıştıracak iş gücünün az olduğunu dile getirdi. Üretimde teknolojinin değişimine paralel olarak insan kaynağının dönüşmesi gerektiğini aktaran Aydoğdu, Tezmaksan Akademi’nin makina kullanabilen ve makina üreten gençler yetiştirmeyi amaçladığını açıkladı. Aydoğdu, “2015’ten beri bu amaçla çalışıyoruz. Genç nüfusu yarınlara hazırlamanın herkesin görevi olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Biz Tezmaksan Akademi olarak, sanayicimizin en büyük sorunlarından biri olan vasıflı eleman yetiştirme konusunda elimizi taşın altına koyuyoruz. Özellikle de, dijital dönüşümün hızlandığı bugünlerde Endüstri 4.0 için kalifiye işçi ihtiyacının arttığını biliyor, eğitimlerimizi bu bakış açısıyla güncelliyoruz” dedi.

“Etki alanı yurt dışına kadar genişledi”
Tezmaksan bünyesinde kurulan akademinin, meslek liseleri ve üniversitelerle önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini aktaran Hakan Aydoğdu, etki alanlarının yurt dışına kadar genişlediğini; İran, Arnavutluk, Hollanda ve Almanya’dan da katılımcılara eğitim verdiklerini anlattı. 5 bin 106 kayıtlı bireysel, 168 kurumsal üyelerine de oluşturdukları özel program ile uzaktan eğitim verdiklerini dile getiren Aydoğdu, şunları kaydetti: “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak tasarladığımız ücretsiz programlarımız kapsamında, bugüne kadar 62 ildeki teknik ve mesleki liseler ile lisan programı öğrencilerine eğitimler verdik. Okullarda yeterli makina teçhizatın olmaması, olanların da verimli kullanılmaması, eğitmenlerin eğitimlerinin sektör beklentilerinin altında kalması gibi sebepler dolayısıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlenen ilgili bölüm öğretmenlerine de meslek içi eğitimler düzenledik. Sanayi sektöründe yer alan firmalara CNC eğitimleri ve operatörlük eğitimleri de sunuyoruz. Aynı zamanda, ücretsiz online eğitim platformu da kurduk ve hâlihazırda burada 5 bin 106 kayıtlı öğrencimiz bulunuyor. 168 kurumsal üyemizde söz konusu online eğitim platformumuzdan faydalanıyor. Biz, gençlerin mesleki eğitime yönelmesinin Türkiye’nin sanayileşmesinin önündeki en büyük engeli de ortadan kaldıracağına inanıyoruz ve bu inançla çalışıyoruz.”