Aydın: “Avrupa’da ağır sanayii rüzgâr enerjisini tercih ediyor”

Avrupa’daki şirketlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu adreslerin başında rüzgâr santralleri geliyor. Wind Europe’a göre, son beş yılda rüzgâr santralleri ile şirketler arasında 5 GW enerji alım sözleşmesi imzalandı.

A+ A-

Wind Europe’un son raporuna göre, Avrupa'daki şirketler son beş yıllık dönemde, rüzgâr santralleri ile yaklaşık 5 GW elektrik alım sözleşmesi (PPA) imzaladı. Danimarka’nın toplam rüzgâr enerjisine neredeyse eş değer olan elektrik alım sözleşmesi ile Avrupa’daki şirketlerde rüzgâr enerjisinden elde edilen elektriğin kullanımı artmış oluyor.
Yerli ve uluslararası rüzgâr enerjisi yatırımlarının işletme ve bakım projelerini üstlenen Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, Avrupa Birliği’ndeki Temiz Enerji Paketi’nin, şirketlerdeki yenilenebilir PPA alımlarını daha da artıracağını ve Türkiye’nin de söz konusu süreçte eylem planlarını hazırlaması gerektiğini belirtti

“1,5 GW yeni PPA anlaşması yapıldı”
2018 yılında, rüzgâr santralleri ile 1,5 GW yeni PPA anlaşması yapıldığına dikkat çeken Aydın, son olarak İsveç ve Norveç'te büyük anlaşmaların imzalanmasıyla alüminyum üreticilerinin rüzgâr santrallerinden enerji satın alan en aktif sektörlerden birisi haline geldiğine dikkat çekti. Ağır sanayi dışında ilaç ve otomotiv sektöründe de rüzgâr santrallerinden enerji alımlarının başladığını açıklayan Aydın, Almanya ve Polonya’daki ilk PPA anlaşmalarının geçen yıl itibariyle gerçekleştiğini anlattı.Rüzgâr santralleri ile yapılan enerji alım sözleşmelerinin, sektörlere sabit fiyatlarla uzun vadeli enerji arzı sağladığını dile getiren Aydın, şöyle devam etti: “Sözleşmelerin çoğunun yaklaşık 15 yıl olduğu görülüyor. İskandinav ülkeleri halen en fazla PPA'ya sahip. 2018’de Almanya, İspanya ve Polonya'nın ilk PPA'larını imzaladıklarını raporlayan Wind Europe, Fransa ve İtalya gibi ülkelerin de bu anlaşmalara sıcak baktığını belirtiyor. Otomotiv ve ilaç sektöründe de enerji ihtiyaçlarının rüzgâr santrallerinden karşılanmaya başlanması, birçok endüstrinin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için yönünü rüzgâr enerjisine döndüreceğine işaret ediyor. Özellikle AB genelindeki Temiz Enerji Paketi, rüzgâr santrallerinden enerji alımlarını artırabilir.”

“Avrupa’daki şirketler PPA alımlarını artıracak”
Avrupa Birliği’nin Temiz Enerji Paketi’nin, hükümetlerin enerji satın alma anlaşmalarına yönelik düzenleyici engelleri kaldırmasına yardımcı olduğunu kaydeden Ali Aydın, “Bu süreçte Avrupa’daki şirketler PPA alımlarını artırmaya başlayacak. 2013’ten bu yana bir dizi sektördeki endüstriyel tüketiciler, PPA'lar aracılığıyla yaklaşık 5 GW rüzgâr enerjisi satın aldı. 2018’e bakıldığında rekor sayıda yeni anlaşma gördük. Bu da, aslında endüstriyel tüketicilerin rüzgâr enerjisini temiz, rekabetçi ve güvenilir olarak gördüklerini gösteriyor. Ancak bazı ülkelerde halen PPA'ların önünde engeller var. Bunları AB’nin Temiz Enerji Paketi’nde kaldırmaları gerekecek. Türkiye’nin de, şirketlerin enerji satın alımlarında destekleyici eylemlere sahip olması gerekiyor. Bu alanda atılacak adımlarla, ülkemizdeki çoğu sektörün enerji ihtiyacını sahip olduğumuz rüzgâr santralleri ile karşılayabiliriz” diye konuştu.